Prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz – profesor, doktor habilitowany nauk medycznych, Dyrektor Instytutu Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia Profesora Jarosza, wieloletni Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia oraz kierownik Kliniki Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii Instytutu Żywności i Żywienia. Wieloletnie doświadczenie w pracy internisty i gastroenterologa ugruntowało jego pozycję jako eksperta ds. żywienia WHO, Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Komisji Europejskiej.
Większość osób sięga po kawowy napar, żeby zyskać więcej energii, są też tacy, którzy czerpią przyjemność z samego jej smaku i aromatu. Ale niewiele osób wie, że kawę śmiało można zaliczyć do grupy "superfoods" – produktów o wyjątkowym działaniu prozdrowotnym. Na czym polega jej niezwykła moc? Zawarta w kawie kofeina jest źródłem polifenoli, które chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami, ograniczają rozwój wielu groźnych chorób cywilizacyjnych, jak np. cukrzyca typu II, miażdżyca, zawał serca, nadciśnienie, udar mózgu oraz choroby nowotworowe. Regularne picie kawy pozwala też zachować sprawność umysłową, nawet w bardzo dojrzałym wieku, a także chroni przed demencją, chorobą Alzheimera oraz chorobą Parkinsona. Co więcej, kawa pozwala nam zachować większą czujność w stosunku do otaczającego świata, co znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo w pracy, na drodze i w wielu innych sytuacjach, kiedy może dojść do wypadków.
Nie ma jednej reguły, która mówiłaby, jaką ilość kawy powinniśmy spożywać dla zdrowia. Wbrew obiegowym opiniom kawowy napar nie odwadnia, nie podwyższa ciśnienia i nie powoduje wypłukiwania cennych składników odżywczych, co oznacza, że nie musimy ograniczać jej spożywania w obawie o równowagę naszego organizmu. Oczywiście, jak ze wszystkim, tak i z kawą warto zachować zdrowy rozsądek. Całkowicie bezpieczna dzienna dawka kofeiny to 400 mg, co odpowiada 3–5 filiżankom kawy (dla kobiet w ciąży i karmiących – 200 mg). Osoby, które kochają kawowy smak, mogą więc śmiało cieszyć się jej naparem nawet kilka razy dziennie, dostarczając sobie przy okazji wielu cennych substancji.
Co ciekawe, nie ma lepszych i gorszych sposobów przyrządzania kawy. Każdy jej rodzaj jest równie cenny dla zdrowia, więc jeżeli nie przepadamy za małą czarną, ale za to kochamy kremowe cappuccino, pijmy je na zdrowie każdego dnia!